Madeleine Pyk – en samling F769
896169

Greta Magnusson Grossman

(Sverige, 1906-1999)
Greta Magnusson Grossman
(Sverige, 1906-1999)

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, soffa, Firma Studio, 1930-tal.

Välvd form. Fast stoppad klädsel, ben i björk. Längd 200, sitthöjd 38 cm.

Senare klädsel. Slitage, märken på ben, klädseln sliten.

Jämför Stockholms Auktionsverk, Moderna nr 93, april 2015.

Formgivare

Greta Magnusson-Grossman (1906-1999) var möbelformgivare och arkitekt. Hon formgav flera designklassiker, däribland den ikoniska golvlampan "Grasshopper".

Greta Magnusson-Grossman inledde sin karriär som snickarlärling vid Kärnans möbeltillverkningsfirma i hemstaden Helsingborg. Därefter utbildades hon sig vid Tekniska skolan i Stockholm, som numera heter Konstfack. Under 1930-talet startade hon den egna designfirman Studio i Stockholm där hon formgav inredningsdetaljer och möbler.

Grossmans inredningar var präglade av tidens funktionalistiska estetik men med en exklusiv och färgstark karaktär som känns igen i Swedish Modern.

Under 40-talet flyttade Grossman till Kalifornien där hon blev framgångsrik som arkitekt och formgivare av möbler och lampor.

Utropspris
20 000 SEK