TOMAHAWK, Nordamerika, sent 1800-tal.

Skaft i trä med dekor av lindad mässingstråd. Blad i stål. Längd 60 cm.

Slitage. Del som fäster bladet saknas, bladet löst sittande. Hål i nederdelen av skaftet, möjligen för handtag.

Utropspris
1 500 SEK