RESEKAMERA, med objektiv Dopp- Anastigmat samt tillbehör, omkring år 1900.

Kamera av mahogny samt med detaljer av mässing. Mörk läderbälj. Objektiv i originalfodral: Dopp- Anastigmat Serie III Dagor F=180 mm 1:6,8. PAT. C.P GOERZ BERLIN No 214796. Bland tillbehören finns tre stycken filmkassetter av mahogny samt Heydes Aktino-Photometer. Höjd ca 25 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Ej funktionstestad. Repor. Optik med smuts och slöja.

Utropspris
1 500 SEK