BORD, rokoko, möjligen Frankrike, 1700-talets andra hälft.

Fanérad skiva med rundade hörn, mönsterlagd fanér med intarsia av romb. Låda i sargen, fyra svängda ben med skuren dekor. L 84, b 55, h 75.

Slitage, repor, sprickor. Renoverat. Skivan med senare fanér. Nyckel saknas.

Utropspris
4 500 SEK