LJUSKRONA, eklektisk stil / empire stil, omkring 1900.

Stomme av mässing med pålagd dekor, rikligt behängd med prismor. Plym, piggbotten. Åtta svängda ljusarmar. Elektrifierad. Diameter 82, höjd ca 125 cm.

Smärre skador, böjda och lösa delar. Några senare prismor, prismor med skador. Prismor saknas.

Proveniens

Villa Pauli, Djursholm.

Utropspris
20 000 SEK