Anton Genberg

(Sverige, 1862-1939)
Anton Genberg
(Sverige, 1862-1939)

ANTON GENBERG, olja på duk, signerad Ant. Genberg och daterad -96

Landskap med sjö och kvinna längs väg, 62 x 74 cm.

Ojämn duk till följd av lös i spännram. Krackelyrer. Smärre färgbortfall och slitage längs marginalerna.

Proveniens

Villa Pauli, Djursholm.

Konstnär

Utropspris
6 000 SEK