BORDSPENDYL, sengustaviansk/empir, 1800-talets första del.

Alabaster och förgylld brons. Kvadratisk sockel med dekor av kvinnoansikte. Sköldformat urhus med krönande dekor av fyra kottar samt astronomisk modell. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Pendel finns. Höjd 45 cm. Nyckel finns.

Slitage. Flertalet nagg. Mindre sprickor. Ej funktionstestad.

Utropspris
7 000 SEK