Kupa i glas med tonat mellanfång med bubblor, vitt underfång. Detaljer av mässing. Etikettmärkt i takkåpa "Design: Wiktor Berndt". Diameter 34 cm.
Smärre slitage. Obetydligt nagg. Ej funktionstestad.