VÄGGUR, sk lodregulator, nyrenässans, sent 1800-tal.

Ek med skuren och svarvad dekor. Emaljerad urtavla med arabiska siffor. Pendel och lod medföljer. Bredd 45, höjd ca 136 cm. Nyckel finns.

Ytsitage. Sprickor. Ej funktionstestad. Lagningar. Dekorelement saknas.

Utropspris
2 000 SEK