Mässingsstomme behängd med olikslipade prismor bland annat i form av romboider. Hängda i krönande plym samt i avslutande korgbotten. för 8 ljus samt ett sparljus. 5 elektriska ljuskällor. Diameter ca 63 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage med mindre skador. Prismor med mindre nagg. Stomme med bucklor. Renoverad. Kompletterad. Några prismor saknas samt några medföljer separat. 2 stycken ljushattar saknas. Ej funktionstestad.