KAFFESERVIS, porslin, 9 delar, Kuznetsov, Dmitrov-fabriken, Ryssland 1894-1917.

6 kaffekoppar med fat, 1 kanna, 1 mjölkkanna samt 1 skål med handtag. Förgylld dekor på blå botten. Kannans diameter 11,5 samt höjd ca 10 cm. Diameter på fat 14 cm.

Lock saknas till mjölkkanna. Flertals kantnagg. Två fat med sprickor. Bruksslitage. Glasyrdefekter.

Utropspris
4 000 SEK