SABELBAJONETT, Frankrike 1870-tal.

Fäste av mässing samt med svängd parerstång. Med lätt böjd samt eneggad klinga med skålslipning och flat rygg. Vid klingans rygg gravyr med datum 1871. Svärtad järnbalja. Längd ca 70 varav klingan ca 57 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor. Fläckar. Gravyr.

Utropspris
1 500 SEK