KAFFESERVIS, "Chinese Bouquet", porslin, 33 delar. Ungern, Herend. 1900-talets andra hälft.
6 kaffekoppar med fat,
6 tekoppar med fat,
6 st assietter,
1 bonbonjär (bonbonnière)
1 mindre bonbonjär,
1 gallerskål,
1 formad skål med handtag,
1 mindre ovalt fat,
1 kanna,
1 större fat diameter 28 cm,
1 gallerfat,
2 mindre assietter 12,5-14,5 cm,
1 mindre vas,
1 större vas höjd 14 cm,
1 klocka,
1 gräddkanna,
1 mjölkkanna.
Bruksslitage. Rosknopp med obetydlig nagg. En kaffekopp med spricka på handtag.
Herend porslinsfabrik är en ungersk porslinsfabrik specialiserad på exklusivt handmålat porslin. Herend grundades 1826 av Vince Stingl som experimenterade med porslinstillverkning. 1839 togs fabriken över av Mór Fischer som påbörjade produktion av mer konstnärligt gods. Den nya riktningen vann internationellt erkännande på flera utställningar, däribland Wienutställningen 1845 och på Londonutställningen 1851. Flera hov runt om i världen började beställa Herends produkter. Från slutet av 1800-talet fram till första världskriget var fabriken kunglig hovleverantör till den Habsburgska kejsaren. Herends ambition har länge varit att tillverka exklusivt handmålat porslin av högsta kvalitet. Utsökta blommor samt gulddetaljer är omtyckta kännetecken.