Ett par, på kvadratiska bas med genombruten dekor, på fyra klotfötter. Daniel Hedberg, Eksjö, 1826. Höjd ca 9 cm. Ett par, på¨kvadratiska bas med genombruten dekor. Arvid Wernström, Eksjö (verksam 1778-1811). Höjd ca 11 cm. Totalvikt ca 167 g.
Slitage. En av klot fötterna har varit lagats och bägaren är lite sneda. Några mindre bucklor. Ställvis anlöpning.