BORD samt KARMSTOL, bordet "spider table" model H259 design Jindrich Halabala, UP Zavody Brno 1900-talets andra kvartal.

Lövträ. Karmstolen med genombruten ryggbricka, sitsen textilklädd. Bordet med kvadratisk skiva på svängda ben, undertill rester av etikett. Längd 65, bredd 65, höjd 65,5 cm.

Slitage. Fläckar. Sprickor. Renoverade. Stolen kompletterad samt med senare klädsel.

Utropspris
3 000 SEK