Fanerad med olika träslag. Bronserade beslag i form av akantusblad. Med lös marmorskiva. Längd ca 94, djup ca 49, höjd ca 80,5 cm.
Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Flertalet nagg. Smärre fläckar. Nyckel saknas.