FLASKSTÄLL, silver, Gustaf Möllenborg (verksam 1823-1850), Stockholm, 1837. Vikt 1236 g.

Vridbar skiva på profilerat tredelat ben. Avslut med lejontassar vilandes på sockel. Dekor av blommor och blad. Höjd ca 25 cm. För flaskor med mått 6 - 7,5 cm.

Anlöpningar. Bucklor. Slitage.

Utropspris
4 000 SEK