CG Hallberg, kryddruska, silver, Stockholm 1938 och sockerruska, med Svenska importstämplar, 1900-tal, Rokoko-stil.

Balusterformade, på svängda fötter, dekor av svängda knäckar. På livet graverat monogram. Höjd 13 resp 21 cm, vikt 85 g. och 223 g.

Lätt bruksslitage, repor.

Utropspris
4 000 SEK