GOLVUR, av John Breakenrig, Edinburgh (verksam 1767-1800).

Fanerad med mahogny, lönn och rosenträ. Inläggningar av solfjädersmotiv. Urtavla av mässing märkt "John Breakenrig Edinburgh". Även med datum- och sekundvisare. Höjd 220 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.

Slitage, låset är trasigt. Torksprickor på vänster sida. Ställvis fanerlagningar. Bakstycket har gamla hål för tidigare upphängning.,

Utropspris
25 000 SEK