Arne Jones E1299

MATTA, rölakan, ca 242,5 x 170 cm, signerad EC, troligen Indien 1900-talets andra hälft.

Ljust gråvitmelerad botten med bred polykrom bård med stiliserade blommor. Baksidan med etikett: Kvalitet: Övralid, JOH. C. D. KOS AB.

Jämnt slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Utropspris
2 000 SEK