Herend-porslin, i originaletui, 5 delar. Ungern 1900-talets senare hälft.

Motiv med blad och blommor samt förgylld dekor mot vit fond. Fat med konturerad kant, längd 28 cm, litet fat, längd 14 cm, skrin med lock, längd 14 cm, ljusstake 4,5 cm, sigill, längd 4,5 cm.

Obetydligt ytslitage. Etuiet med slitage.

Utropspris
150 EUR