VICKE LINDSTRAND

Vaser 2 st Uppsala Ekeby lergods 1940/50-tal.

Närmast spolformad med vertikala band, stämplad EKEBY V.L, höjd ca 34-44 cm. Borrat originalhål för avrinning.

Modellnummer 14 och 356, var i produktion 1944-53.

Konditionsrapport

Den högre vasen med skador vid mynning. Smärre slitage.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Patrik Ljungcrantz

Patrik Ljungcrantz

+46-767 810613
patrik.ljungcrantz@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

SE-

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    10445884 bukobject
    • 10445884 thumb
    • 10445885 thumb
    • 10445886 thumb
    • 10445887 thumb
    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss