BOK, EVARISTE DUMOLIN; "Histoire du Marechal Ney", 1-2. Paris, 1815, pärmstämpel för Hedvig Elisabeth Charlotta,

Evariste Dumolin: Histoire complète du procès du maréchal Ney. 1-2. Paris, Delaunay,1815. xxviii + 328; + (4) + 350 s. (Kollationerad, komplett.)
Två volymer med förgylld pärmstämpel för Hedvig Elisabeth Charlotta. Exlibris för S. A. Lovén, bortskrapad namnteckning samt spår efter ett borttaget
exlibris.

Samtida halvskinnband med släta guldornerade ryggar, ngt nötta. Ej genomgången. Slitage.

Utropspris
5 000 SEK