LARS LERIN, "Deception Island II", signerat provtryck från 1991.
Bladstrl. 51,5 x 71,5 cm. Oramad.
Reva/Revor. Kanter. Veck. Mindre skador.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.