Svartlackerad metall samt skärm av lackerad plåt, stämplad Midgard och företagsemblem, höjd ca 75 cm.
Ej funktionstestad. Åldersrelaterat slitage.
Ingenjören Curt Fischer (1890-1956) anses vara uppfinnaren av styrbara lampor redan från grundandet av hans firma Midgard 1919.
Han revolutionerade marknaden med sina rörliga stårlkastare. Gradvis förbättrade han systemet och utvecklade ett flertal olika flerarmade arbetslampor.
I början på 1920-talet uppmärksammades hans arbeta av Walter Gropius bland flera.
Gropius valde att använda sig av Fischers lampor inom hans anläggning i Weimar, i hans eget kontor och även hans hus i Dessau.