EWALD DAHLSKOG, vas, fajans, "Kulvas", Bo Fajans, Gefle, modell D9/MG. Formgiven till Stockholmsutställningen 1930.
Dekor av horisontella band med reliefverkan. Glaserad i grönt. Signerad D9/MG och stämplad BO FAJANS MADE IN SWEDEN. Höjd ca 25, största diameter 28 cm.
Enstaka märken.