EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, fajans, "Tellus" storl 9, Bo Fajans, 1930/40-tal.
Godronnerad dekor. Glaserad i gult, brun fotring. Märkt Bo / 9 ED. Diameter 21 cm, höjd 17 cm.
Smärre slitage. Obetydlig bränningsspricka i botten.