Vitmetall, centrumsekund, gravyr, kedja medföljer, ca 1928
Serienr 2789991, Boettnr 8020367
Buckla. Helrenoverad. Smärre nagg.
Enligt uppgift stinsklocka Ungern i början av 1900-talet