BROSCHER, 2 st, en med seedpärlor.

Brosch, spänneförmad, G Dahlgren & Co, Malmö, 1939, 18K guld. Längd ca 4 cm. Brosch i form av två stavar med seedpärlor, förgyllt silver, ej stämplad. Längd ca 5,5 cm. Totalvikt ca 7,7 g.

Slitage. En seedpärla är skadad. Nålen till förgyllt silver brosch är senare, sned och ej silver.

Utropspris
2 000 SEK