JOHAN FREDRIK MARTIN, akvarellerad konturetsning, I état av II (före all skrift), sviten utgiven 1805, signerad
"Stockholm mot Wäster sedt från nya Kongsholms bron"/"Utsigt af Stockholm tagen från Kungsholmen", ur "Svenska Vuer". Bildstorlek ca 34,5 x 53,5 cm
Ej examinerad ur ram. Strödda fläckar över hela pappret.
Frölich 167.
Samlingen Svenska Vuer gavs ut år 1805. Färglagda exemplar av dessa vyer (avdrag från plåten före akvatintbehandling) är som regel något beskurna och försedda med en passepartout, på vilken konstnären antecknat titeln samt vanligen med signatur. (Frölich s. 224).