Fanerad med valnöt och valnötsrot. Skuren dekor. Dörr med bakomliggande hyllplan. En låda. Bredd 101, djup 54, höjd 124 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Smärre fanerskador. Lagning.