FÅTÖLJER, ett par 1930/40-tal.

Fast stoppad tygklädd stomme. Armlän i brun gallon. Dekorspik. Höjd 73, sitthöjd 36, bredd 69, djup 74 cm.

Slitage. Hål. Nedsutten sits.

Proveniens

Enligt intyg som medföljer har dessa tillhört statssekreterare och senare landshövding Erik Westerlind (1914-1990). Ursprungligen var de placerade i Rosenbads herrum i Stockholm. Senare på Kalmar residens under Westerlinds tid som landshövding för Kalmar län.

Utropspris
4 000 SEK