En rund ask från 1700-talet med dekor av figurscen med putti på locket, invändigt förgylld och med inskription undertill. En dosa från tidigt 1800-tal med konturerad form och med dekor av putti och rocailler på locket, locket invändigt förgyllt, monogram inristat på dosans undersida. Längd 5,5- 6,5 cm. Vikt 126 g.
Slitage. Sprickor. Lagningar. Dekor ställvis bortskavd.