CARL MALMSTEN, "Bergshamra", trädgårdsmöbel, 4 delar, 1900-talets andra hälft.
Senare bemålade. Bordets längd 120, bredd 71, höjd 71. Soffans längd 153, sitthöjd ca 48 cm. Karmstolarnas sitthöjd ca 41 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Sprickor. Senare målning. Fläckar.