LJUSKRONA, omkring 1900-talets mitt, höjd 75 cm.

Stomme i mässing med dropp- samt blomsterformade prismor. Avslutande kula. Sex ljusarmar. Nio ljuspunkter för elektriskt ljus.

Bruksslitage. Nagg. Renoverad och kompletterad. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK