Modell Svensk spets.
12 matskedar, längd ca 18,5 cm
12 matknivar, längd 21,5 cm
12 förrättsknivar med smalare skaft, längd 21,5 cm
12 fiskknivar, längd 23 cm
12 smörgåsknivar, längd 19 cm
12 matgafflar, längd 19 cm
12 förrättsgafflar, längd 18 cm
12 smörgåsgafflar, längd ca 14-14,5 cm
15 påläggsgafflar, längd ca 12,5 cm
12 st teskedar, längd 12 cm
6 skedar, längd 14,5 cm
6 hummerknivar, längd 16 cm
5 smörknivar, längd 15,5 cm
2 glasskedar med förgyllda blad, längd 18 cm
1 soppslev, längd 29 cm
1 såssked, längd 16 cm
Samtliga delar bär graverat monogram. Knivar med blad i rostfritt stål. Vikt ca 5800 gram.
Slitage. Repor. Smärre anlöpningar. Vissa delar skiljer sig minimalt från varandra.