Allmoge
900831

KISTA, allmoge, daterad 1781.

KISTA, allmoge, daterad 1781.

Avlång modell med välvt lock samt smidesbeslag. Bemålad. Längd 150, bredd 60, höjd 64 cm.

Omfattande slitage. Delvis senare målning. Skador. Läddikan saknas delvis.

Utropspris
2 000 SEK