Diamanter totalt, 0,44 ct enligt gravyr. Ceson, Göteborg, 1977, 18K vitguld. Storlek 16,5/52. Totalvikt ca 3,8 g.
En diamant med en nagg. Ställvis förlust av rodium plätering. Bruksslitage.