Design
901194
Birger Kaipiainen
(Finland, 1915-1988)
Birger kaipiainen, servis, 24 delar, porslin, "paratiisi", arabia, finland.

BIRGER KAIPIAINEN, servis, 24 delar, porslin, "Paratiisi", Arabia, Finland.

Tryckt polykrom dekor av frukter.
8 mattallrikar 25,5 cm
4 förrättstallrikar 20,5 cm
3 skålar 16,5 cm
6 assietter 16,5 cm
Serveringsfat 35 x 31 cm
2 kaffekoppar med fat

En kopp med nagg. Skålar med slitage.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
3 000 SEK