SKÅLAR, 2 st , silver (800), Tyskland, 1900-talets mitt.
Genombrutna brätten, bottnen med pastoralt motiv resp. putti bland blommor. Längd 20 resp 32,5 cm. Sammanlagd vikt 568 g. Den mindre med finska kontrollstämplad i Åbo 1943.
Den mindre med bristning i brättet. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.