Fäste av mässing samt med metalllindad kavel. Balja av järn. Svagt böjd eneggad samt skålslipad klinga med rundad rygg. Längd ca ca 88, varav klingan ca 75 cm.
Bruks- och åldersbetingat sliage. Mindre skador. Bucklor.