SOFFA, gustaviansk stil, 1800-talets första hälft.

Målad och bronserad. Skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits. Delvis genombruten rygg. Klädda armlän. Sitthöjd ca 46 cm. Längd 210 cm.

Slitage. Torrsprickor. Senare målning. Förstärkningar. Lagningar. Färgbortfall.

Utropspris
6 000 SEK