LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Stomme av mässing behängd med olikformade prismor. Piggbotten och två plymer. Mittstam med skiva av blått glas. Sex ljusarmar. Fyra ljuspunkter. Total höjd ca 85 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Smutsig. Ett fåtal prismor saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.