Försilvrat, bronserad samt skulpturerat trä. Vapen och initialer flankeras av slingor och bladformationer. Höjd 105 cm, bredd 86 cm.
Omfattande slitage och skador. Dekorbortfall. Senare glas. Anlöpningar.