ESKO PAJAMIES, fåtöljer, ett par, "Silver wing", Asko 1968.
Tygklädsel, stoppande armstöd, roterande centralfot. Bär tillverkarens etikett. Bredd 77 cm, sitthöjd 40 cm, total höjd 77 cm.
Ställvis omfattande slitage och skador på klädseln.
Modellen formgiven till Helsingfors-Vanda flygplats år 1968.