STIG AHLSTRÖM OCH CLAS KOCK, golvlampa, "Minor" för Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets fjärde kvartal
Vitlackerad med svarta detaljer. Höj- och sänkbar. Höjd ca 135 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Mindre färgbortfall och skrapmärken (mestadels vid foten).
Ateljén Lyktan startades år 1934 i Helsingborg av den unge formgivaren Hans Bergström. Företaget inriktade sig mot lamptillverkning för offentlig miljö, kyrkor och designmedvetna hem. År 1964 tog Anders Pehrson över Ateljé Lyktan och kom att sätta sin personliga prägel på utvecklingen av företaget fram till slutet av 1970-talet. Ett flertal modeller som formgavs under Anders Pehrsons tid har idag blivit klassiker. ”Bumling”, ”Knubbling” och ” Supertube” är några av de mest välkända exemplen. Än idag sprider Ateljé Lyktan ljus till våra hem med sin stilsäkra, rena design.