Nystilar

(Sverige)
Nystilar
(Sverige)

VITRINSKÅP, Nyklassicism, Ryssland, omkring år 1900.

Fanerad med mahogny. Antikiserande dekor vid sidorna bronserade kannelyrer samt med detaljer av mässing. Glasad dörr med bakomvarande hyllplan samt delvis tygbeklädd insida. Bredd 98,5, djup 36, höjd 172,5 cm. Nyckel finns.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre fanerskador. Skrapmärken. Mindre maskstungen.

Utropspris
8 000 SEK