Melchior Faust, sockerskål, silver, Göteborg 1786, gustaviansk.

Rund, urnformad på fot, slät med pärlstav och stansad brodyr, vinkelböjda hänklar. Höjd 19 cm, vikt 505 gram.

Slitage.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK