Kåsa, ostämplad, silver, Sverige 1600-tal.

Oval på låg fotring. Runt livet graverad bandekor. Vågrätt handtag med dekor av änglamaskaron i kartusch, volutformad knopp. Längd 16 cm, vikt 118 gram.

Slitage, lagningar.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Utropspris
12 000 SEK