Oval på låg fotring. Runt livet graverad bandekor. Vågrätt handtag med dekor av änglamaskaron i kartusch, volutformad knopp. Längd 16 cm, vikt 118 gram.
Slitage, lagningar.
Proveniens
Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.