HANS J WEGNER, soffa, Getama, Danmark 1960-tal.
Stomme av ek samt med lösa läderbeklädda plymåer. Längd ca 207 cm. Sitthöjd ca 38 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Provisoriska lagningar med tejp vid plymåernas undersida. Mindre ytliga torrsprickor. Torkad stoppning.